Yükleniyor

Vulpis Blog

Vulpis Yazılım
SEO Nedir?

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) anlamına gelen SEO, arama motorunun ücretli olmayan organik sonuçlarında bir web sitesinin görünürlüğünü ya da etkileşimini etkileyen bir süreçtir.

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine ve "taramasına" olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek "web sitesinin optimize edilmesi" hedeflenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir. İngilizce'de ve Türkçe'de kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir.

Arama motorları arama sonuçlarının suistimal edilmemesi için bu kriterleri yayınlamamaktadır, ancak bazı ipuçları verilerek en azından nelerin yapılmayacağı konusunda bilgi vermektedir. İnternetin günlük yaşamda ve ekonomik anlamda gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Dijital pazarlamanın bir alt koludur.

 

SEO kendi içerisinde ikiye ayrılır;

Site İçi SEO

Arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi ve anlaması adına bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Site içerisinde yapılan teknik düzenlemelere site içi seo(on-page seo) denilmektedir. Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde taramalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları; herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmak. Site içi SEO, tüm sayfa ve kategorilerin SEO uyumlu olarak arama motorlarına anlamlandırılma işlemleri yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar arama motorlarında hedef kelimeleri ile alakalı en kaliteli içeriğe ulaşmış olurlar.  

 

Site Dışı SEO

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Backlink, bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdır. Öyle ki verilen backlink'in değerini kullanıcı etkileşimi belirlemektedir. İçerikle ilgisi olmayan ve içeriği ziyaret eden kullanıcıların tıklamadığı backlinkler spam olarak algınabilir. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz. Backlinkler dışında arama motorları; kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak web dünyasındaki birçok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyaller ile dayandırır. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinilirliği gibi birçok etken de arama motorlarının dikkat ettiği alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bir SEO çalışması yapma kararı, sitenizi geliştirip zaman kazanmanızı sağlayabilecek önemli bir karardır ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de mevcuttur. SEO'nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuzca hazırlanmış bir SEO'nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olun.
  • Google'da reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarındaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, siteleri ücret karşılığında arama sonuçlarına eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez.
  • SEO uzmanları ile çalışarak bu sorunu kolaylıkla halledebilirsiniz.

 

Vulpis Yazılım olarak sizlere eğitimli ekibimiz ile ileri düzey SEO analizleri ve çalışmaları yapmaktayız. Firmanızın sektörünü detaylı şekilde araştırarak hedef kitlenizi belirliyoruz. Araştırma sürecimiz tamamlandığında ise sizi ön plana çıkaracak ve ön planda tutacak çalışmalarımıza başlıyoruz. Ayrıca devamlı olarak web sitenizin kontrolünü sağlıyor durumunu gözetliyoruz.