Yükleniyor

Vulpis Blog

Vulpis Yazılım
Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik

Oyun sanatının farklı bir noktası sanal gerçeklik. Her alanda kullanılan sanal gerçekliği bence herkes denemeli. Oyunlardan bahsetmiştik, gerçek hayatta yapmak istediğimiz fakat yapamadıklarımızı gerçekleştirebildiğimiz ortamlar olduğunu söylemiştik. Şimdi ise gelişen teknoloji ile birlikte bu oyunların içerisindeki bir karakter olabiliyoruz. 

Sanal gerçeklik dediğimiz öyle telefonlara takılan değil yanlış anlamayın, istasyonları olan gelişmiş sanal gerçeklik gözlüklerinden bahsediyorum odanızı algılayan çevreyi algılayan, sensörler bulunduran, yüksek kaliteli cihazlar. Gözlüğü taktığınızda başka bir dünya gözlüğü çıkardığınızda gerçek dünya. Hatta teknoloji o kadar ilerlemekte ki elinize eldiven takıyosunuz ve o eldivendeki sensörler sayesinde oyunu ellerinizle oynuyorsunuz, objeleri elinize alıyorsunuz, tabi boşluk hissi yaratmaması için eldivendeki sensörler sizin elinizde obje varmış gibi hisler yaratıyor içerisinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz bir dünya.

Sanal gerçeklik ile birçok şey yapılabilir. Bunlardan bazıları;

-Oyunların içerisinde olabilirsiniz.

-Simülasyonlarda kendinizi gerçek dünyanın koşullarına/zorluklarına göre geliştirebilirsiniz.(Tırmanma Simülasyonu, Araç Sürme, Uçak Kullanma Vs.)

-Gezmek görmek istediğiniz bir yeri hiç kalkmadan gözlüğünüzü takıp gezebilirsiniz.

-Müzeleri müzedeki objeleri elinize alıp yakından inceleyebilirsiniz.

-Oluşturduğunuz yeni sistemleri/mekanizmaları sanal dünyada test ederek, kusurlarını görerek inceleyebilirsiniz.

-Uzaktan toplantılara katılabilir. Etkileşime geçebiliriz sanalda oluşan grafikleri görebilirsiniz.

-Etkileşimli eğitimlere katılabilir (İş Güvenliği eğitimleri vs.) ve eğitimleri yakından izleyebilir etkileşime geçebilirsiniz.

-Daha başka gerçek dünya da yapamadığınız hayal edebileceğiniz tüm her şey.

Meta Verse (Evrenin Ötesi)

            Metaverse (Evrenin Ötesi) Fiziksel gerçeklik ile arttırılmış sanal gerçekliği birleştiren online bir dünya, bulunduğunuz yerden alışveriş yapabileceğiniz, çalışabileceğiniz, hatta sanal dünyada bir suç işleyebileceğiniz, o suçluları yakalamak için görevlendirilen bir polis olabileceğiniz bir dünya. Ama biz bunlara oyunlar sayesinde bir kısmına ulaştık.

Marvel evrenini düşünelim çizgi roman olarak başlayıp şimdilerde filmleri hatta oyunları bile yapıldı. Önceden çizgisel olan karakterler şimdi 3 boyutlu olarak karşımızda. Bir Örümcek adam filminde veya oyununda karşımıza demir adam çıkıyor veya bir Thor filminde karşımıza Kaptan Amerika çıkıyor. Bizim evrenimiz dışında olan tamamen kendi evreni olan bir dünya (Marvel Evreni). 

Fakat bu evrende bir Superman’i veya bir Batman’ı (Kara Şövalye) göremeyiz. Çünkü iki evren farklı birisi “Marvel” Evreni diğeri “Dc” Evreni.

Metaverse konusuna kaldığımız yerden devam edelim. Metaverse bize şunları sunar;

-Marvel evrenini ve Dc evrenini birleştirir hatta gerçek dünyanın da içinde bulunduğu her şeyin paylaşıldığı ortak bir yer. Var olan tüm evrenlerin, tüm sanal evrenlerin ötesinde bir yer.

-Yani biz Metaverse geçiş yaptığımızda karşımızda normal insanda görebiliriz, Demir Adamı da veya Supermani de görebiliriz.

Metaverse ile şuan en çok ilgilenen şirket Facebook yeni ismiyle Meta.

Hatta Oculus(Sanal Gerçeklik Cihazları Üreten, Geliştiren Bir Şirket) adlı şirketi satın alıp, şuan çalışanlarının 5/1 ini tamamen bu işe adamış durumda.

Hatta siz bile bu işin içinde olabilirsiniz sanal paralar (Bitcoin) ile uğraşıyorsanız artık sizde sanal bir dünyanın parçası haline gelmişsinizdir. 

Bence yakın gelecekte herkes bu cihazlarla dolaşacak. 

Bu konuya en yakın film "Ready Player One" bu filmi izlemenizi öneririm. Bence ilginizi çekecektir çok güzel bir film. Bu filmle bile metaverse kavramını öğrenmiş olacaksınız..