Yükleniyor

Vulpis Blog

Vulpis Yazılım
HTML & CSS Nedir?

HTML & CSS Nedir?

HTML & CSS Ne İşe Yarar?

HTML ve CSS web sitelerinin tasarımlarını, biçimlerini ve ögeleri yerleştirmek için kullanılan kodlama dilleridir. Detaylı özellikleri mevcuttur fakat biz bu konumuzda öğrenmek olanlar için ve ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için genel özelliklerini ele alacağız.  

 

HTML & CSS Nedir?

Web Programlama ve Tasarlama’ya ilgi duyan insanların ve ya yeni başlayanların ilk duyduğu kavramlar HTML ve CSS’dir. Bu diller Web Programlama ve Tasarlama’nın 2 ana yapı taşıdır ve Front-End(Ön Taraf) yazılım kategorisinde yer alırlar.  

HTML ve CSS’in amacı; kullanıcı ile web sitesi arasındaki bağlantıyı sağlayan Kullanıcı Arayüzünü(UI – User Interface) oluşturur.

HTML açılımı Hyper Text Markup Language’dir. Türkçe karşılığı ise; Zengin  Metin İşaretleme Dili’dir.

CSS açılımı Cascading Style Sheets’dir. Türkçe karşılığı ise; Basamaklı Biçim Sayfaları’dır.

 

HTML Ne Yapar?

HTML dili web sitenizin butonlarını, formlarını, resimlerini, videolarını ve yazılarını ayarlamak için kullanılır. Kendine özel tagları mevcuttur ve bu tagları sitenizin genel ögelerini yerleştirmek ve ayarlamak için kullanırsınız.

Günümüzde en çok kullanılan ve gelişmekte olan HTML5 versiyonu ile beraber ses, video ve içerik desteklemesi daha da artan HTML diliyle; tasarımları mobil – tablet uyumlu hale getirmek oldukça basit bir hal aldı. Yeni çıkarttığı taglar ve özellikler sayesinde çoğu işi kolaylaştırdı.

Mesela bir web sitesinde sağ tıklayıp “Sayfa kaynağını görüntüle” seçeneğine tıklarsanız bulunduğunuz sayfanın size HTML kodlarını gösterir. Web sitesinde gördüğünüz objelerin ve nesnelerin hepsini bu dil ile oluşturursunuz.

 

CSS Ne Yapar?

HTML ile oluşturulan butonlara, formlara, resimlere, videolara ve yazılara özellikler vermek için kullanılır. HTML ile oluşturduğunuz herhangi bir objeye veya nesneye renk vermek, arka plan rengi vermek, boyutlandırmak, yazı boyutunu belirlemek, çerçeve belirlemek, fontlarını ayarlamak ve ya bulunduğu pozisyonu belirleme gibi birçok özelliği CSS dili ile veriyoruz.  

Kısaca CSS dili web sitenizi modifiye etmenize yarar.

Geliştirilen CSS3 sürümü ile mobil ve tablet uyumlu tasarımlar daha rahat yapılmaya başlanmıştır. Getirmiş olduğu yeni animasyonlar, ekran boyutunu anlık anlama ve diğer tüm özellikleri ile en çok tercih sebebidir.

HTML ve CSS dilleri birlikte bir bütündür ve paralel olarak giderler.

İkisinin de öğrenmesi oldukça basittir ve web sitelerinin yapıtaşlarıdırlar.