Yükleniyor

Vulpis Blog

Vulpis Yazılım
BAŞLAT: READY PLAYER ONE (FİLM)

BAŞLAT: READY PLAYER ONE (FİLM)

BAŞLAT: READY PLAYER ONE
Bilim Kurgu - 2018

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, Ernest Cline’nin aynı isimli romanından uyarlanan 2018 çıkışlı Amerikan yapımı bilimkurgu macera filmi Ready Player One gelecekte geçen bir dünyayı ve insanların bir çok şeyi OASIS adı verilen çevrimiçi oyunda yaptığını anlatıyor. Filmin başrollerinde, Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohnm, Lena Waithe, Simon Pegg, Hannah John-Kamen ve Mark Rylance yer almaktadır.

 

KONU
 

2045 yılı sonlarında dünya üzerindeki birçok şehir, eskimiş araba ve elektronik eşyaların bulunduğu kenar mahallelere dönüşmüştür. İnsanlar artık böyle bir dünyada yaşamaktan sıkılmış ve  OASIS adı verilen çok oyunculu bir çevrimiçi oyun oynamaya başlamışlardır. OASIS içerisinde istedikleri şeyi olabilen ve istediği yaşayan insanlar, Batman ile Himalayalara tırmanabilir, Mısır’da piramitlerin üzerinde kayak yapabilir, hatta cinsiyetlerini ve görünüşlerini değiştirebilirler. Yapılabileceklerin sınırı insanların hayal gücüne bırakılan bu oyunda kazanılan coinler (oyun içi para birimi) sayesinde, oyun içerisinde çeşitli kıyafet ve silahlar da alınabilmektedir. Fakat bu kazanılan coinler ve puanlar, kazanan kişinin çevrimiçi dünyada ölmesiyle sıfırlanmaktadır.

Parzival isimli karakteri ile sanal gerçeklik içindeki bu oyunda oldukça vakit geçiren Wade Owen Watts’da herkes gibi bu anahtarı bulmak istemektedir. Wade’in en yakın arkadaşı da sadece OASIS üzerinden tanıştığı ve karakterinin adı Aech olan biridir.

                

!!! Dikkat bu bölümden sonrası film hakkında önemli spoilerlar içermektedir. Eğer filmi izleme düşünceniz varsa bu yazıyı burada bırakın ve izledikten sonra tekrar görüşelim :)

 

 

 

 

Oyunun kurucusu ve programcısı olan Halliday’in ölümü sonrası açıklanan vasiyetine göre, Halliday oyunun içerisine saklanmış 3 anahtarı (Easter Egg) bulan kullanıcı, OASIS’in hepsine sahip olacaktır. Sahip olmak derken de gerçek dünya üzerinde de sahip olmaktan bahsediyorum. Şirketin bütün hisselerini alacaktır ve bu da oldukça büyük bir zenginlik demek oluyor. 

                OASIS öyle bir hale gelmiştir ki, bu oyun üzerinden para kazanan büyük firmalar vardır. Bunlardan birisi olan IOI adlı şirket, bütün çalışanlarını OASIS’e göndererek bu anahtarları bulmanın peşine düşmüştür. 

                Anahtar peşinde olan oyuncuların araştırmaları için sanal gerçeklikle kurulan ve Halliday’in anılarından oluşan Halliday kütüphanesi, Halliday hakkında kişisel bilgiler bulunmaktadır. 

 

 

İlk anahtar 

               İlk anahtarı kazanmak için düzenlenen araba yarışı 5 yıldır yapılmaktadır. Ancak anahtarı kazanmak için kullanılan yol üzerinde Godzilla ve King Kong gibi engellerin olması nedeniyle yarışı kazanan olmamıştır. Halliday kütüphanesine gidip araştırmalar yapan Parzival, Halliday’in kurduğu şu cümleyi duyduğunda aklında bir fikir oluşur. 


‘Bir kez olsun neden geriye gitmiyoruz. Geriye. Gidebildiğimiz kadar hızlı gazı kökleriz’. 

 

Explosion Explode GIF - Explosion Explode Fire - Discover & Share GIFs

İkinci anahtar

                OASIS’i tamamen ele geçirmekte kararlı olan IOI şirketinin yöneticisi Nolan Sorrento, Parzival’in oyun içerisinde yapıtğı bir dikkatsizlik sonucu onun gerçek hayatta kim olduğunu öğrenir ve oyunu kazanmasını engellemek için onu durdurmak istemektedir. Bu nedenle Wade’in yaşadığını düşündüğü yeri bombalattırır ve yakınlarının ölümüne yol açar. Bu olaylar sonrasında oyun içerisinden tanıdığı ve aşık olduğu Artemis adlı bir başka karakter, gerçek dünyada Watts’ı kaçırarak güvenli bir yere getirirler. Bu ikili arkadaşlarıyla birlikte ikinci anahtarı bulmak için Stanley Kubrick’in Cinnet adlı filminin içerisinde saklanmış bir bulmacaya girerler. Halliday’in kişisel hayatında yaşadığı sorunları çözümleyerek ikinci anahtarı kazanırlar. Fakat bu sırada gerçek hayatta yaşanan bir baskında IOI şirketi, Artemis’i yakalayarak şirketin bulunduğu binaya götürüp onu cezaya çarptırırlar.

 

Üçüncü anahtar

                Üçüncü anahtar, oyun içerisindeki bir bölgede Atari 2600 oyunun içerisine saklanmıştır. IOI şirketinin yöneticisi Sorrento, bütün çalışanlarının sırayla Atari’nin içindeki oyunları oynamasını ve anahtarı aramalarını söylese de hiç kimse anahtarı bulamamıştır. Parzival, arkadaşları ile oyundaki bütün oyuncuları IOI ‘ a karşı savaşmak üzere çağırır. Çağrıyı kabul eden bir çok oyuncu sanal dünyada savaşmaya başlar. Sonunda Atari oyununun oynandığı yere gelen Parzival, oyunu kazanmakta olan IOI şirketinin çalışanlarından birini izler. Oyunu kazanmasına rağmen bir anahtar kazanamamıştır. Parzival anahtarı bulmak için oyunu kazanmanın değil oyun içerisinde gizlenmiş olan Paskalya Yumurtasını bulması gerektiğini anlar ve bu sayede son anahtarı da kazanır.

 

                Bütün bunlar sonrasında OASIS üzerindeki bütün kontrolü ele geçiren Watts, kazandığı ödülü arkadaşları ile paylaşmaya ve OASIS’i insanlar gerçek hayatta da zaman geçirebilsin diye OASIS’i haftada iki gün kapatmaya karar verir.

 

                Film daha bir çok detay ve gizem barındırıyor. İzlendiğinde insanı gerçekten içerisine çekiyor. Elimden geldiğince yüzeysel olarak anlatmaya çalıştım. Filmi en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler :)