Yükleniyor

Vulpis Blog

Vulpis Yazılım
Android Studio Başlangıç

Android Studio Başlangıç

Android Studio Başlangıç 

Bir önceki yazımızda mobil uygulamaya geliştirmeye nasıl başlayacağınızı konuşmuştuk. Şimdi de Android Studio’ ya göz atalım.

Android Studio, Android uygulaması geliştirmenizi sağlayan ücretsiz bir platformdur.  Emülatör desteği, kod düzenleyiciler, uygulama şablonları, hata ayıklayıcı gibi araçlar sayesinde kullanışlı bir geliştirme ortamı sağlar. Geliştirdiğiniz uygulamayı tüm Android platformlarda (tablet, telefon vs.) destekler. Proje üzerinde yaptığınız değişiklikleri yeni bir APK oluşturmadan aktarabilir ve hızlıca test edebilirsiniz. 

Android Studio kurulumu oldukça basittir. Uygulamayı bu adresten yükleyebilirsiniz. https://developer.android.com/studio

Daha sonra .exe dosyasını çalıştırın ve programın nereye kurulacağını seçin. Adımları izleyerek programı kolaylıkla kurabilirsiniz. 

Yeni bir proje oluşturmak için “New Project” butonuna tıkladıktan sonra oluşturacağınız projeye göre uygun şablonu seçebilirsiniz. İlk etapta boş etkinlik anlamına gelen “Empty Activity” şablonunu seçerek başlayın. (RESİM 1)

Daha sonra proje ismini belirleyin ve proje dosyasının konumunu seçin. Android geliştirirken Java veya Kotlin dillerinden birini kullanabilirsiniz. Desteklenmesini istediğinin en düşük Android sürümünü minimum sdk ayarından seçebilirsiniz. “Finish” butonuna tıklayarak ilk projenizi oluşturmayı tamamlayıp geliştirme yapacağımız arayüze ilerleyebilirsiniz.   (RESİM 2)

Burada bulunan dosyalardan biraz bahsedelim. İlk olarak gördüğünüz MainActivity.java dosyasında ana ekranda görünecek ve çalışacak işlemleri yapabiliriz. Yani her activity’i birer ekran olarak düşünürsek MainActivity.java’da backend işlemlerimizin kodları, MainActivity.xml dosyasında ise arayüz tasarım kodları vardır. Birden çok ekran kullanacağımız zaman oluşturduğumuz her activity için Android Studio otomatik bir xml dosyası da oluşturur. Bu xml dosyasını app>res>layout’da bulabilirsiniz. Burada sürükle bırak yöntemi ile tasarım yapabilir, layoutlar’ı düzenleyebilirsiniz. Daha detaylı tasarım için kod bölümünden xml kodları yazabilirsiniz. Buradaki buton, textview gibi tasarım elementlerini java dosyasında tanımladıktan sonra üzerinde işlem yapmaya başlayabilirsiniz. 

İlk etapta biraz karışık gelebilir. Bunun için kendiniz yeni bir şeyler oluşturmaya çalışın. Örnek olarak sayıların girdi olarak alındığı, butonlar ile farklı 4 farklı işlem içeren bir hesap makinesi yapmayı deneyebilirsiniz. 

Bu adresten Android için dokümana ve farklı kaynaklara ulaşabilirsiniz. https://developer.android.com